AMD'nin Yeni 6 Çekirdekli İşlemcisi : İstanbul

Amd istanbul 6 çekirdek

Dünya’nın önde gelen işlemci üreticisi AMD, Intel’e karşı gerçek altı çekirdekli bir işlemci olan İstanbul’u yakında piyasaya süreceğini açıkladı.

Intel geçen hafta Nehalem mimarisinde olan ve sunucu sistemler için kullanılan Xeon DP 5500 serisi işlemcilerini basın’a tanıttı. AMD, buna karşı gerçek altı çekirdekli bir işlemci olan İstanbul’u yakında piyasaya süreceğini açıkladı.

Intel yeni nesil Nehalem işlemcilerini sunucu sistemlerine entegre etti. Xeon DP 5500 olarak adlandırılan bu yeni işlemci, dört çekirdekli bir ürün. Bu ürünün özelliği Hyperthreading teknolojisine sahip olması ve toplam 8 adet işlemi aynı anda çalıştırabilmesi. Böyle bir avantaj bu ürünü sekiz çekirdekli bir işlemci gibi çalışmasını sağlıyor.

AMD, Intel’in sunucu sisteminde olan avantajını gerçek altı çekirdekli „İstanbul“ işlemcisi ile yok etmek istiyor. AMD, Opteron tabanlı bu işlemciyi haziran ayında piyasaya sürmeye planlıyor.

Altı çekirdekli Opteron tabanlı İstanbul Haziran ayında hazır olacak. Sunucu üreticileri bu konuda bilgilendirilmiş durumda. Fakat AMD resmi bir açıklama yapmak istemiyor. Bunun karşılığında düşük güç tüketimli Opteron işlemcilerinin üzerinde duruyor. Fakat aldığımız haberlere göre „İstanbul“ işlemcisi hızlı bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor. Bu işlemci Socket F ile uyumlu ve şuanki nesil anakartlarda çalışabiliyor. (Shiftdelete)

Anahtar Kelimeler: 6 çekirdek, amd istanbul, ,intel, işlemci, processor

Yorumlar(0)

Yorum Gönder