e-Devlet Kapısı:Dolandırıcılığı Özendirme Kapısı

e devlet

Yerel seçimler yaklaşıyor. Fakat seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte tartışmalar git gide artıyor. Malumunuz seçmen sayısı geçen seçimlere göre 6 milyon kişi arttı. Muhtarlıklara gidenler evlerinde başka başka kişilerin oturduklarını öğrendiler. 6 milyon rakamını göz önüne alırsak,şaibeli karışıklıklardan söz edebiliriz. Bu durumu göz önünde bulunduran CHP İstanbul İl örgütü teknolojik bir çalışma yapmış:SEÇMEN KAYDI SORGULAMA SİSTEMİ. Bu sayede oturduğunuz hanede sahte seçmen olup olmadığını web üzerinden sorgulayabileceksiniz. İnternet erişimi olmayanların telefonla çağrı merkezinden bilgi alabileceği bilgiside sitede yer alıyor.


Seçmen Sorgulama Hattı: 0212 276 31 11
Web :SEÇMEN KAYDI SORGULAMA SİSTEMİ
Ama ben değinmek istediğim konu başka. Neyse geleceğim.

CHP İl başkanlılığının sitesine girerek ilgili linklere tıklatıp kayıt sayfasına geldim. Birde ne göreyim. Sitenin domain adı yok. IP görünüyor. İlk başta TC kimlik numaramı girmekten vazgeçtim. Ama ana siteden girerek yönlendirldiğim için sorgulama yapmaktan çekinmedim. TC Numaramı girdiğimde birde ne göreyim. Evimizde bizden başka yaşayan 3 kişi daha var. 2 bayan 1 erkek. Anlaşılan bir karışıklık olmuş. Kişilerin adı, soyadı ve diğer bilgilerinin tamamı yazılmamış baş harfleri sadecegösterilmiş. O yüzden kimlerle aynı evde oturduğum ilk başta öğrenemedim. İşte zurnanın zırt dediği yere geliyorum. Evimde oturan kimliği meçhul şahışların kim olduğunu kolayca öğrendim. "İtiraz" tıklatıp, "Dilekçe oluştur"u tıklatınca evimdeki misaferlerin kim olduğunu öğrendim. Evimde oturan kızın annesi ve babasının adını bu dilekçeden öğrendim. Evimde oturanların listesinden doğum yılı ve nufusa kayıtlı olduğu yerde yazıyordu zaten. Daha sonra TC kimlik numarası öğrenme sayfasına giderek, kızın TC Kimlik numarasını öğrendim. Daha sonra CHP'nin sayfasına geri dönüp bulduğum kimlik numarasını girdim. Vee.. Süpriz. Bende onların evinde oturuyormuşum :)

Sadede geleyim. Bütün vatandaşların bilgisi internet üzerinden dünyaya açılmış vaziyette. Bir siteden bulduğunuz bir bilgiyi diğer siteden bulduğun bir sitedeki bilgiyle tamamlayıp başka bir sitede kullanarak bir kişinin bütün özlük bilgilerine, trafik kayıtlarına, maliye ile ilişkisine, sınavlardaki başarılarına, SSK ödemelerine ulaşabiliyorsunuz. Yukarıda da anlattığım gibi birkaç sitede araştırma yaparak bir kişinin TC kimlik numarasını öğrenince o kişinin bütün bilgilerine ulaşabiliyor maalesef.Devlet kurumlarının pervasızca sunduğu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline çok büyük bir koz veriyor. Yani kimliğinizi kaybetmeniz kadar tehlikeli bir durum.

Yapılması gereken şey e-imza uygulamasının yaygın kullanımını sağlamaktır. Aksi halde yakın zaman içerisinde boşalmış banka hesaplarıyla karşılaşabiliriz. Şu durumda yapabileceğimiz pek bir şeyde yok. Çünkü şu aşamada önlem alması gerekenler kurumlardır. Bizlerin vatandaş olarak yapmamız gereken ise kurumlara bu düzenlemeyi yapması için gerekli sosyal baskıyı kurmak, hakkımızı aramaktır. Mail göndererek başlayabilirsiniz mesela.

Anahtar Kelimeler: chp istanbul, seçmen sorgulama, şeçmen kaydı,chp, dolandırılıcık,e-devlet, tc kimlik no

Yorumlar(0)

Yorum Gönder